Eşarp çeşitleri ve fiyatları hakkında

Tesettür giyiminde çeşitliliğin artmasıyla birlikte eşarp marka ve modelleri arasında seçim yapmakta günden güne zorlaşıyor. Hangi birini seçmeliyiz ki? Hepsi birbirinden güzel hepsi birbirinden şık… Öncelikle kendimize uygun tarzı bulmalı ya da hangi amaçla kullancağımızı belirlemeliyiz.

Bir çok kumaş çeşiti mevcut olup en bilineni sura ipek eşarptır. Halk arasında sadece ‘ipek eşarp’ olarak lanse edilir. Sura ipek eşarplar; %100 ipekten üretilmiştir, yumuşacık ve parlak bir zemine sahiptir. Narindir ve şekil alması biraz daha çaba isteyen bir ipek türüdür. Renkleri, desenleri, parlaklığı daha çok belirginleştiğinden özellikle orta yaş kadınlar tarafından daha çok tercih edilir. %100 İpek eşarplar, ipek eşarp olmayanlara göre daha yüksek fiyatlıdır. Size uygun olanını zaman içerisinde tarzınıza ve bütçenize uygun olarak siz belirleyeceksiniz.

Diğer bir ipek eşarp çeşidi ise Twill ipek eşarptır. “twill” ingilizce bir kelime olup, fitilli dokuma kumaş anlamına gelmektedir. Twill ipek eşarplar daha sert, kalıplı ve hacimli olduğundan daha kolay şekil alır, kolay kolay kırışmaz. Görünüş olarak daha mat durmakla birlikte fiyat olarak diğer ipeklere nazaran daha uygundur. Tesettür giyim markalarına göre de twill dokusu ve fiyatları değişebiliyor. Bu twill ipek türünü günümüzde daha çok genç kesim tercih etmektedir. Gerek tok durmasından, mat oluşundan gerekse sportif bir hava katmasından gençlerin gözdesidir. Bir de sadece Twill eşarp çeşidi vardır; kalın kumaş türüne sahiptir, kayma sorunu yoktur ve twill ipek eşarplara nazaran çok daha ucuzdur.

Saten eşarp ; abiye kıyafetlerde iddialı eşarp kullanmak isteyenlerin gözdesi olup, özel günlerin (düğün, nişan, kına gecesi vb) vazgeçilmezidir. Yapısı özelliğiyle oldukça parlak ve gösterişli olmasının yanında en fazlada kayan eşarptır. Şayet bone kullanılmaz ya da eşarp boneye bir iğneyle sabitlenmezse kayar gider. Fiyatları gayet uygundur.

Rayon eşarp ; İpeksi yumuşak kumaştan elde edilir. Kayma yapmayan ve polyesterden üretilmesine rağmen ipek hissi olan eşarp türüdür. Ürün fiyatlarıda çok makuldur.

Viskon eşarp; Hafif parlaktır,zengin bir görüntüsü vardır, yumuşaktır, kaygan ve tenle uyumludur. İpeğe çok benzediği ve daha ucuz olduğu için suni ipek olarak piyasaya sürülmüştür. Günlük yaşantımızın vazgeçilmezi olmuştur.

Mevsimine göre kıyafetlerimiz değiştiği gibi eşarplarda da değişiklik göstermektedir. Hem kullanışlı hem şık bir görünüm sağlayan kışlık eşarplar kaşmir kumaştan yapılmaktadır. Gerek %30luk gerekse %15lik ipeklerde içindeki akrilik bulundurduğu için kışın pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İpek, koton ve şifon kumaşlardan yapılmış olan eşarplar ise %100 pamuk veya ipek içerdiğinden  yumuşak dokulu olup terletmediği için yaz aylarında daha uygundur. Özellikle ‘Aker’in Yaz Serinliği’ kreasyonu yaz aylarının vazgeçilmezi oldu. %70 Pamuk, %30 İpek yapısıyla bir tüy kadar hafif ve bir o kadarda kullanışlı bu eşarpların fiyatları ipek eşarplara göre de daha makul.

Bu yazımızın sonunda eşarp çeşitleri ve fiyatları hakkında ön bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyoruz. Alışveriş sitemiz olan  ‘’ www.esarpevim.com ‘’ da bir çok marka ve model eşarplara  uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

1 Yorum

  1. Eşarplar ile alakalı çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız.
    Teşekkürler

Sizde yorum yazın;

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:, , , ,

Kategoriler