Giyimde dış görünüşe özen gösterdiğimiz kadar kumaş kalitesine de özen göstermeliyiz. Kumaş deyip geçmemeliyiz. Eskiden üreticiler doğal kumaşlar, yün, kaşmir, %100 pamuk  gibi kumaşlar kullanırdı. İnsanların bu kıyafetlere ulaşması zor değil ya da daha fazla para vermek zorunda değildi. Şimdi ise suni kumaşlar, polyester, akrilik, naylon gibi sentetik kumaştan başka bir ürün bulmamız ne yazık ki çok zor. Bize sunulan ürünlerde kumaşlar kırışmayan, leke tutmayan, nanoteknoloji ile üretilmektedir. Kumaş özellikleri güzel ve hayatımızı kolaylaştırıyor gibi görünse de aslında çok sağlıksızdır. Çünkü her türlü kumaş cilt yolu ile vücudunuza nüfuz etmektedir.

Kumaşlar sadece giyimde değil günlük hayatımızda bir çok alanda karşımıza çıkıyor. Nevresim, koltuk ve araba gibi döşemelerde de kumaş seçimi önemli. Ancak çok az insan kumaşın sağlık açısından önemli olduğunun farkında. Sentetik ve son teknoloji ürünü kumaşlardan uzak durmamız sağlığımız açısından çok önemlidir.

Sağlığınızı düşünüyor ve kimyasal ürünlere karşıysanız günümüzde hala üretilmekte olan keten, pamuk, ipek, kaşmir gibi kaliteli kumaşlar tercih etmelisiniz. Bu kumaş çeşitlerinden en çok tercih edilen kumaş ipek kumaştır. Özellikle muhafazakar kesimde tesettür bayanlar tarafından ipek kumaştan üretilen şal ve eşarplar büyük önem kazanmaktadır. İpek, ipek böceklerinin kozalarını oluştururken elde ettikleri liflerdir. İpek tamamen doğal ve dayanıklı bir kumaş olduğu için çok değerli bir kumaştır. İpek kumaş yumuşaktır, parlaktır ve kolay kırışmaz. Böylesine değerli ve kaliteli olan kumaş diğer kumaşlardan üretilen ürünlere göre tabi fiyatı biraz yüksektir. Ancak uzun ömürlü kullanım ve sağlık açısından düşünüldüğünde kesinlikle fiyatını hak etmektedir.

Neden ipek eşarp ve şal kullanmalıyız?

İpek eşarp ya da şal yumuşak bir dokuya sahiptir. Bu nedenle gün boyu hiçbir rahatsızlık hissetmeden kullanabilirsiniz. İpek, hava alabilen doğal bir kumaştır. Saçlarınızın hava alması saç ve saç derisi açısından önemlidir. Aksi takdirde saçlarda yıpranma ve dökülmeler meydana gelir. İpek şal veya eşarp kullanan bayanların saç ve saç derileri hava aldığı  için böyle sorunlarla karşılaşmazlar.