Tesettürlü bayanlar özel günlerinde yada günlük yaşantılarında hem kullanım rahatlığı hem de şık duruşu ile ipek şal modelleri fazlasıyla tercih edilmektedir. Bayanların en çok zorlandığı konulardan birisi ise şal – kıyafet uyumu ile şalın kalitesi.

Peki ipek şal satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Dolgunluğu, rengi, dokusu, parlaklığı ve duruşu başlıca kriterlerimiz arasında olmalıdır. Öncelikle şal seçerken kıyafetimize uygun olmasına önem göstermeliyiz. Hareketli, desenli bir kıyafetin üzerine düz bir şal, abiye bir kıyafetin üzerine abiye kıyafete uygun modelde şal seçmeliyiz. Düz bir kıyafet tercih ediyorsak eğer seçimimiz desenli ipek şallardan yana olmalıdır. Renk uyumu ise şal seçiminin olmazsa olmazıdır. Kimileri zıt renkleri kombin yapmayı severken kimileri de uyumlu renkleri kombinlemeyi tercih eder.

Renk ve modeline karar verdikten sonra ipek şal alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında kumaşın parlaklığı da yer almaktadır. %100 ipek şallar, ipek karışımlı ve ipek olmayan şallara göre daha parlaktır. Bu parlaklık, aldığınız ipek şalın markasına, üreticisine göre değişse de gerçek ipek şallar kendinden parlak bir görünüme sahiptir. Ancak uzun süre kullanım ve yıkamaya bağlı bazı ipek şallarında parlaklığını kaybedebileceğini unutmayın.

Kumaş parlaklığından sonra ise kumaş çeşidi, kalınlığı ve duruşu dikkate alınmalıdır. %100 ipek şallar, diğer şal çeşitlerine göre daha tok ve hacimli duruşa sahiptir. Gerçek ipek şallar yüzünüze yapışmaz, kendini kolayca bırakmaz bağladığınız gibi kalır ve kolay kırışmaz. Başınızda daha hacimli bir duruş sergiler. Ancak ipek olmayan yada ipek karışımı olan şallar daha çabuk kırışır. İpek şalların tok durması yani kalıplı kumaşlardan üretilmesi yada daha yumuşak kumaşlardan üretilmesi şal markasına göre değişmektedir. Burada sizin zevkiniz ve seçiminiz devreye girecek. Şalınızın nasıl bir duruşa sahip olmasını istiyorsanız ona göre karar vereceksiniz. Kumaş seçiminde ise oldukça fazla seçenek sunulmaktadır. Düz renkli, çift taraflı, desenli, çizgili, ekoseli gibi farklı kumaş çeşitlerinden üretilmektedir.

Son olarak ipek şal alırken dikkat edilmesi gereken nokta ise kumaş menşei. Günümüz de ipek şalların birçoğu maliyetin düşük olması sebebi ile Çin’de imal ediliyor. Bu nedenle fiyatları daha uygun oluyor. Ancak kalitesi de fiyata oranla düşük oluyor ve çabuk yıpranıyor. En iyi ipek şallar Hint ipeği ile dokunan şallardır. İpek şal alırken kalitesine önem veriyorsanız Hakiki Hint ipeğinden üretilen şalları tercih etmenizi öneririz.

“İpek şal alırken nelere dikkat edilmeli?” konusunda size yardımcı olmak istedik. Umarız yardımcı olabilmişizdir. Tüm bahsettiklerimizi dikkate alarak www.esarpevim.com sitemizde bulunan ipek şalları incelemenizi öneririz.