İpek şal yada eşarpları kullanırken özenle kullanmak gerekir. İpek doğal ve yumuşak dokulu bir kumaş olduğu için hem kullanırken hem temizlenirken çok özen ister. Kullanırken mümkünse iğne kullanmayın. İğne şal yada eşarbın ömrünü kısaltmaktadır. Boğazınızın altına gelen kısım için mıknatıs kullanabilirsiniz. İğneyi eşarp yada şalınızın görünmeyen bir yerinde kullanmanız daha iyi olur. İpek şal yada eşarplarınızın parlaklığını ve dokusunu kaybetmemesi için size bazı ipuçları hazırladık.

 

  • Şal yada eşarbınızı yağmurdan korumalısınız.
  • Güneşte uzun süre bırakılmamalısınız.
  • Parfümden uzak tutmalısınız. Parfümü şalınıza değil teninize sıkmalısınız.
  • Temizleme işlemini ise aşağıda anlatacağımız talimatlara uygun bir şekilde yapmalısınız.

 

  1. Kuru Temizleme : İpek şal / eşarp yıkamasında en kolay ve güvenilir yöntem kuru temizlemedir. Ancak ipek şal yada eşarplarınızın sayısı fazla ise kuru temizleme sizin için biraz maliyetli olabilir. Ancak lekenin boyutu ciddiyse kuru temizlemeden başka çözümde ne yazık ki yoktur.
  2. Elde Yıkama: Elde yıkama yapılacaksa eğer suyun sıcaklığı ılık olmalıdır. Yani en çok sıcak ne çok soğuk. Yıkayacağınız suyun klorlu veya kireçli olmamasına dikkat etmelisiniz. Klor veya kireç ipek kumaşa zarar verir. Bu yüzden en iyisi suyu kaynatıp öyle yıkamanız. Yıkama işlemini yaparken sabun yada yumuşatıcı kullanmamanızı öneririz. Çünkü bunlar ipek kumaşa zarar verir. Bunlar yerine bebe şampuanı kullanmanız en güvenilir yoldur. Yıkama işleminden sonra durulama işlemine geçtiğinizde şal yada eşarbınızı çitilemeden sadece hafifçe sıkmalısınız. Daha fazlası kumaşa zarar verir. Kurulama işlemini ise güneş almayan bir bölgede yapmalısınız. Ütüleme ise fazla hafif ısıda ve tersten ütüleyerek yapmalısınız.
  3. Makine ile Yıkama: İpek şal yada eşarplarınızı makinede yıkamanızı önermiyoruz ancak siz yıkama taraftarıysanız eğer makinenin elde yıkama hassas ayarına getirerek yıkayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken sıkma işlemini iptal etmelisiniz ve suyun sıcaklığı 20-30 derece olmalıdır.