Ülkemiz geneline baktığımızda tesettürlü hanımların sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz. Bu artış oranı, haliyle örtünmeye de çeşitlilik ve tarz katıyor. Bu gün çevremize baktığımızda, iş dünyasından tutun da öğrencilere, ev hanımlarına varana kadar pek çok tesettürlü bayanla karşılaşıyoruz ve hepsinde de farklı tarzlar olduğunu görüyoruz.

Tesettür kavramı, önceki yıllarda daha sabit ve çeşitlilik azken artık günümüzde modern dünya tesettür kavramının içine de girdi ve eskiye oranla eşarplara renklilik oranı arttığı gibi desenlerde de çeşitlilik başladı.

Tüm bu yenilikler tesettürlü bayanların kimini sevindirip onların yeniliklere kolayca adapte olmasını sağlarken kimi ise eski tarzda kalmaya devam etti ve daha sade düz modeller kullanmaya gayret ediyor.

Tesettürlü hanımlar bu noktada klasikçi ve yenilikçi diye ayrılırken, aslında çok daha önceden beri hanımların kendilerine tarz olarak belirlemeye çalıştıkları bir sorun vardı; eşarp mı, şal mı?

Kimi hanımlar şıklığın sadece eşarpla sağlandığını, eşarbın tesettüre daha uygun ve daha ciddi bir duruş sergilediğini savunarak eşarp kullanmayı tercih ederken özellikle de ipek eşarptan vazgeçmeyen büyük bir kitle olduğunu görüyoruz.

Kimi hanımlar ise özellikle artık güncel hayatta daha fazla iç içe oldukları için, şal kullanımının daha kolay olduğunu, şalın bağlanmasının daha pratik olduğu ve şalın daha şık durduğunu savunarak tesettürde şalı tercih ediyorlar.

Sonuç şu ki her tesettürlü bayanın kendine ait bir tarz ve beğenisi var. Kimi bayan biraz daha şık ve klasik bir duruş sergilemek istiyor, kimisi ise daha modern ve farklı bir tarz yansıtmak adına değişik şekillerle şal bağlamayı tercih ediyor. Sonuçta her bayan tesettürde hem kolaylık hem de şıklık peşinde.

Gerek şal olsun gerekse eşarp artık birbirinden çeşitli renk ve modelleri ile bayanların beğenisine sunuluyor ve böylece hanımlar ister şal kullansın ister eşarp, her halükarda iki kesimde gönül rahatlığı ile şıklığı yakalıyor ve kendi tarzını yansıtma şansı buluyor. Eşarp ve şal kimi hanım için rakip konumdayken bazı bayanlar ise her ikisini de kullanarak ortak bir çizgi sergiliyor. Ortamına göre şal, ortamına göre eşarp kullanan hanımlar bu konuda kendileri daha şanslı görüyor şüphesiz.

Şal mı eşarp mı, tartışması nihayete varacak gibi görünmüyor. Hanımlar en iyisini bilir diyor ve herkesi daha rahat ve mutlu olduğu gibi örtünme tarzıyla baş başa bırakıyoruz.

Önemli olan tesettüre uymaktır, gerisi teferruattır