Tesettürlü bayanların vazgeçilmez aksesuarları olan eşarp ve şallar bizim gibi kapalı bayanların hayatında büyük bir yer kaplıyor. Heleki eşarp ve şal endüstrisinin tavan yaptığı bu dönemde o kadar çeşitliliğin arasından size hem en yakışanını hemde en az maliyetli olanını bulmak baya çetrefiili bir iş.

Hadi diyelim ki buldunuz hem de ipek 🙂 Öyle ipek eşarp/şal almakla bitmiyor ki bu iş… Ülkemizin revah seyiyesi İpek eşarp/şal’ı bir kereye mahsus kullanacak kadar da artmadığına göre ipeklere gözümüz gibi bakmalıyız. Bildiğiniz gibi ipek eşarp ve şallar hatırı sayılacak derecede maliyetli ama bu gibi engeller bizleri ipeği tercih etmekten alıkoymuyor. Ne yaparsak yapalım elimiz sürekli ipek eşarp/şal’a gidiyor.

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi ipek eşarp/şal çok narin kumaşlar olmasından ötürü bakımıda bir o kadar hassas olmalıdır. Tok ve hacimli duran yapısının yanı sıra çabuk kırışma özelliğide bayanların korkulu rüyası… Kırışmaları asgari seviyeye indirmek için ipek eşarp/şalları bağlı ya da düğümlü bırakmamaya özen gösterilmeli. Tesettürlü bayanların çoğu kendilerine en uygun eşarp/şal asma yöntemini geliştirmiştir. Kimileri perdeye iğneliyor kimileri ise boyuna şerit halinde katlıyor… Ben uzun deneyimlerin sonucunda en iyi yöntemin uzun bir boru ya da çubuğun üzerine hiç katlamadan koyuyorum. Böylelikle kullanmadan önce ütülememe hiç gerek kalmıyor. Hem ipek eşarp/şal ömrünü uzatmış oluyoruz hemde zamandan tasarruf sağlıyoruz.

İpek eşarp/şal’ımız kirlendi ve temizlenmesi gerekiyor. Birçok kişi en iyi temizleme yönteminin kuru temizleme olduğunun kanısında. Eğer kuru temizlemeyle uğraşamam diyorsanız sakın makineye atmayın. En doğru yöntem elde ılık suyla şampuanla çitilemeden yıkamak olacaktır. Sakın bütün eşarp ve şallarınızı tek bir leğene koyup aynı anda yıkamayın yoksa renkleri birbirine karışır. Birçok eşarp ve şal yıkayacaksanız eğer teker teker ve en açık renklisinden koyu renklisine doğru yıkamalısınız. Sıkma işlemini iki ucu ters tarafa bükerek kesinlikle yapmayın. Narin bir şekilde avucunuzun içinde fazla suyunu alın. Eşarp ve şalınızı ipe asıtıktan sonra kuruyunca ip izi ve sarkmalar olacağından bir de eğer mandal taktıysanız mandalın izi çıkacağından kesinlikle ipe asmayı önermiyoruz. Bir yere havlu serip eşarp ve şalınızı öyle kurutmanız ve hafif nemliyken ütülemeniz eşarp ve şalınızın ömrünü uzatacaktır. Eşarp ve şallarınızı herzaman tersinden ütülemeye özen göstermeli, ütüleme yönünü ise başımıza taktığımız şekilde verevine ütülemeliyiz. Böylelikle hacimli ve bozulmaz oluyorlar.

Eşarp ve şallarınızda iğne kullanıyorsanız ince yapılı ve ucu küt olayan iğne uçlarını tercih etmelisiniz. Son zamanlarda iğnenin yerini alan mıknatıs tokalar ise tam bir eşarp dostu.

Son olarak bir dipnot eklemek istiyorum. Diyelim ki kıyafetinize uygun bir şalınız var ama ipek değil. Bu yüzdende çok sümsük duruyor ve hiç bir şekilde düzgün durmuyor. Yapmanız gereken ütü spreyi kullanmak ya da sprey kola! Şalınızın kırışıklıklarını açtıktan sonra ütü spreyini sıkın ve ütüleyin. Sonuç sanki ipek bir eşarpmış gibi tok duruyor ve bozulmuyor 🙂

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Hoşçakalın 🙂