Başörtüsü, toplum içinde örfüne geleneğine göre ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Tesettür giyimde elbise tasarım ve kombinleri oluşturulurken yaşa göre kategorilere ayrılmasıyla birlikte eşarp bağlama modelleri de farklılık göstermektedir. Stil sahibi bir bayan olmak istiyorsanız yaşınıza göre giyinmelisiniz. Yaş grubuna göre başörtü bağlama modelleri diye incelediğimizde genç, orta ve ileri yaş diye 3 gruba ayırabiliriz.

18-25 Yaş Arası

Bu yaş aralığında ki kadınlar genellikte şal kullanmayı tercihe ederler. Şallarını iki ucu akaya gelecek şekilde boyunlarına dolayarak bağlarlar. Bazen şalın tek ucunu omuzunun arkasına atıp diğerini öne atabilir. 18.25 yaş aralığında öncelik rahatlık olduğu için kullandıkları modeller hem salaş ve bol hem de şık olmaktadır. Kumaş seçiminde ise pamuk şallar ve twill eşarpları tercih etmektedirler.

 25-35 Yaş Arası

Üniversite yıllarının ardından başlayacağınız kariyer hayatınızda hala hem şık hem rahat algısı yaratmaya devam edeceksiniz. 25-35 yaş aralığına sahip tesettürlü bayanlar şallarını son senelerde popüler olan Asya tarzı bağlamaktadır. Şal modelleri arkadan bağlanan modeli tercih edilirken eşarp bağlama modelinde ise ön kısmı hafi gevşek bıraktığınız arka kısmından bağlana modeller tercih edilir. Ofis hayatı ve özel günlerinizde tercih edeceğiniz şal ya da eşarplarınızın ipek olmasına özen göstermelisiniz.

35 Yaş ve Üzeri

kendinizi bulduğunuz en güzel dönemlerinizin olduğu 35 yaş ve üzeri yaş grubu tesettürlü bayanlara en güzel klasik eşarp bağlama modeli yakışmaktadır. Sıkı bağlamadan ancak boynu göstermeyecek şekilde iğne ya da broş ile tutturularak bağlanan modeller çok sık tercih edilmektedir. Şal modeli ise tek ucu arkaya atılarak bağlanan modeller hoş ve zarif bir görünüm kazandırıyor.