Başörtülerimiz dolaplarımızın en kıymetli parçaları. Dünya çapında yüzlerce baş bağlama modeli vardır. Önemli olan yüz şeklinize göre başörtünüzü bağlamaktır. Temelde 5  farklı yüz şekli bulunuyor.  Bunlar; kare yüz, yuvarlak dolgun yüz, kalp yüz ve uzun yüz. Bunlar dışında birde her baş örtme şeklinin kullanıldığı oval yüz yüz vardır.

12

Çenesi sivri bayanlar, yüzüyle orantılı olsun diye şalı yada eşarbı üçgen kullanmalıdır.

Şalın üstü düz yada yuvarlak olursa çeneniz daha sivri görünecektir

13

Yüz tipi kare, köşeli olan insanlar boneyi en tepeden yani saç bitiminden bağlamaları gerekiyor. Şalınızıda boyunu sıkı bağlayarak genelinde gevşek, yüzünüzü oval saracak şekilde bağlamalısınız.

14

Yuvarlak yüz yapısına sahip bayanlarda bone yüzünüzü kesecek ve daha basık görünmesini sağlayacağı için bonenizi gizlemelisiniz. Şal veya eşarbı yüzü uzun – zayıf gösterecek şekilde, yanaklarını ise gizleyerek bağlamalılar.

15

Uzun yüzlü bayanlar boneyi gizlemeden, alın bölgesinin bir kısmını kapatarak kullanmalı. Bu durum yüzünüzün daha yuvarlak görünmesini sağlayacaktır. Başörtünüzü ise sıkı bağlamak yerine bol bağlanmış, yüzü sarmayan modeller tercih edilmeli.

16

Yüz şekliniz kalp ise; bonenizi görünecek şekilde fakat şal yada eşarbınızı alnınıza yapıştırmadan bağlamalısınız. Şal ya da eşarbınızın üst kısmının yüzünüzden biraz da önde ve yukarıda olmasını sağlayarak çene kısmınızın sivri görünümü ile yüzünüz daha orantılı görünecektir.