Başörtüler tesettürlü bayanların dolaplarının en kıymetli parçaları. Yüzlerce baş bağlama modeli bulunmaktadır. Ancak başörtünüzü yüz şeklinize göre bağlamanız size ayrı bir şıklık katıyor. Kare, yuvarlak, oval, dikdörtgen ve üçgen olmak üzere beş farklı yüz şekli bulunuyor.

Kare yüzler:

Kare yüz tipine sahipseniz yüz hatlarınız oldukça köşeli demektir. Bu yüz tipine sahip insanlar önden bonenin göründüğü ve önü sivri gelen bağlama modelinden kaçınmalıdır. Yüz şekli sert bir yapıda olduğu için başörtü bağlarken amacınız yüz hatlarınızı yumuşatmak olmalıdır. Bu yüzden ilk olarak kullandığınız bonenin gözükmemesine dikkat etmelisiniz. İkinci olarak ise kullandığınız eşarp ya da şalınızın önünün yuvarlak biçimde olmalıdır.

Yuvarlak Yüzler:

Yuvarlak yüz şekline sahip bayanlar dolgun bir yüze sahip olduğu için tombul gözükme durumunu çok sık yaşarlar. Bu nedenle ilk olarak bonenizin görünmemesi, alnınızın en üst kısmından bağlamanızı öneririz. Başörtünüzü oval biçimde bağlarsanız eğer size daha uzun ince bir yüz görünümü kazandırır. Son olarak eğer salınızın bir ucunu ön tarafa bırakırsanız buda yüzünüze uzun bir görünüm kazandırır.

Oval Yüzler:

Oval yüzler en simetrik yüz şeklidir. Bu yüzden her eşarp ya da şal bağlama modelini rahatlıkla kullanabilirler. Oval yüze sahip bayanların başörtü kullanırken dikkat etmesi gerekenler karmaşık modellerden uzak durmak, boyun kısmını çok sarmamak ve başörtünün yan kısımlarını içe kıvırarak bağlamak.

Dikdörtgen Yüzler:

Dikdörtgen yüz şekline sahipseniz mutlaka bone kullanmalısınız. Çünkü bone kullanarak yüz biçiminiz daralacak ve oval görünüme kavuşmuş olacaksınız. Dikdörtgen yüz tipine sahip bayanlar eşarp ve şallarını sıkı bağlamak yerine gevşek bağlamalıdır.

Üçgen Yüzler:

Üçgen yüz tipine sahip iseniz dar bir alın ve geniş bir çene yapısına sahipsiniz demektir. Bu yüzden başörtü bağlarken amacınız yüz tipinizin aksine alnınızı geniş ve çene, yanak bölgenizi dar göstermek olmalıdır. Başörtünüzü bağlarken alnı sıkıca sararak geniş gösterebilirsiniz. Üçgen yüz hattına sahip bayanlar için en iyi alternatif kurtarıcı olmasıyla çok tercih edilen bone eşarp/ şal çeşitleridir.